G Y Ö N G Y F Ü Z E T E K 2 0 2 2
20. tétel
Beteg gyermek az óvodában, Mutassa be a lázas állapot jellemzőit és a dajka feladatait a lázas gyermek gondozásában!
Kulcsszavak, fogalmak:
A hőemelkedés és a láz fogalma
A lázas állapot tünetei, jellemzői
A lázgörcs
Teendők láz gyanúja és láz esetén
A lázmérés eszköze
Az elkülönítés lehetőségei
A lázcsillapítás lehetőségei
A lázas gyermek igényei
A normál testhőmérséklet 36-37 °C. Hőemelkedésről beszélünk, ha a testhőnk 37-38 °C közé emelkedik, a 38 °C feletti hőmérsékletet tekintjük láznak.
A végbélben, szájban és fülben mért hőmérséklet mindig magasabb, mint a hónaljban mért testhő, ezért 0,5 °C-ot le kell vonni belőlük!
A láz 3 szakasza: kezdeti (felszálló szakasz), második (állandó szakasz), és harmadik (leszálló vagy oldódási szakasz)
Tünetek a kezdeti szakaszban: sápadtság, márványozott bőr, borzongás, didergés, hidegrázás, valamint a végtagok hűvössége. A légzés szaporábbá válik, emelkedik a pulzusszám. Csecsemőknél ritkán alakul ki ez a tünet, inkább csak a szájuk lilul el, bőrük márványozott, szederjes lehet.
Tünetek a második szakaszban: bőr pirossága, forrósága és a szem csillogása.
Tünetek a harmadik szakaszban: verejtékezés, bőséges izzadás (emiatt folyadék-, és sóveszteség. Gyakori kísérő jelenség a bágyadtság, levertség, nyűgösség is.
További általános tünetek, jellemzők
A gyermek általános állapotában, viselkedésében észrevehető változások: figyeljünk a következőkre: éberség-aluszékonyság, bágyadtság, a sírás jellege, bőrszín, itathatóság, étvágy, széklet- és vizeletürítés, légzés, szívműködés és kiütések.
Az első két életévben általában 4-6 lázas megbetegedés jellemző, de a közösségbe kerülve ez a szám megemelkedhet,
A láz első (felszálló) szakaszában jelentkezik, akár már 37 fok körül bekövetkezhet.
A láz hátterében álló fertőzés kiváltotta folyamat okozza, és nem maga a láz.
A lázgörcs 6 hónapos és 6 éves kor között fordul elő leggyakrabban. A lázgörcs hirtelenül kezdődik, riasztó tünetekkel jár: a gyermek elveszti eszméletét, teste megfeszül szemei fennakadnak, pár másodpercig nem vesz levegőt, ennek kapcsán ellilulhat, majd a végtagokon ritmikus rángatózás lép fel. Általában néhány percig tart. A görcsroham lezajlása után a gyermek tudata egyből nem mindig tisztul fel, kábának tűnik, esetleg mély alvásba zuhan. A roham alatt a gyermek nyelvét elharaphatja, sérülhet, bepisilhet, bekakilhat. Nagyobb gyermek a történtekre pedig nem emlékszik. Néhány percig, max. 10 percig tarhat.
Teendők lázgörcs esetén: oldalfekvésbe helyezni, veszélyes tárgyak eltávolítása a közeléből. Semmit a szájába (félrenyelheti)! Hagyni, ha elalszik a végén.
Hagyományos digitális hőmérő
Digitális, érintésmentes hőmérők
Fülhőmérő
Homlokmatrica
Higanyos lázmérő
Higanymentes, analóg hőmérők
Óvodában – ha van – az elkülönítő szobában kell elhelyezni a lázas gyermeket. Az új építésű óvodákban már kötelező helyiség, de nem minden oviban van, különösen a kicsi ovikban. Ahol nincs ilyen helyiség, ott az óvoda nyugodt, csendes helyén kell biztosítani a helyet, amíg a szülő megérkezik.
Hűtőfürdő testmeleg vízben, max. 32 fokig fokozatosan hűteni
Gyógyszeres lázcsillapítás: az orvos utasítása szerint
Borogatás: Nedves ruha a homlokra.
Fontos: gyógyszeres lázcsillapítás esetén fontos arról meggyőződni, hogy nincsen-e valamilyen allergiája
Lásd a 4. pontot! (nyugalom, folyadék pótlás)
A lázat a gyermekek nem egyformán viselik. Van, aki könnyebben, van, akit jobban megvisel. Ha egyébként erős fizikumú, akkor a mérsékelt aktivitás, játék megengedhető, amíg a szülő megérkezik.