G Y Ö N G Y F Ü Z E T E K        2 0 2 2

MENÜ

 

   18. tétel 

Programok az óvodában

 

Mutassa be az óvodai dajka feladatait az óvodai ünnepélyek és az óvodán kívüli programok lebonyolításában!

 

Kulcsszavak, fogalmak:

 

– ünnepélyek az óvodában

– az óvodai dajka szervezési feladatai

– vásárlás az óvoda számára

– alkalomnak megfelelő teremrendezés, díszítés

– dekorációk, ajándékok készítése

– a program rendjének biztosítása

– intézményen kívüli programok az óvodában: séta, kirándulás, uszoda, bábszínház...stb.

– segítségnyújtás a szervezési feladatokban

– segítségnyújtás a lebonyolításban

– az úti csomag, tartalma, összeállítása

– felügyeleti kötelezettség

 

 

          Ünnepélyek az óvodában

A mindennapokból kiemelkedő, időről időre visszatérő, sajátos keretek között lezajló események az ünnepek. Kiemelkednek az óvoda mindennapi életéből, de előzményei és emlékei illeszkednek a gyerekek természetes életmenetébe.

Tevékeny várakozás előzze meg az ünnepeket. A gyerekek és a dajka vegyenek részt az előkészületekbe. Az ünnepek fényét emeli a feldíszített óvoda, a gyerekek és felnőttek ünneplőruhája, a meglepetések, műsorok, kölcsönös ajándékozás.

Vidám hangulatúak legyenek az ünnepek, ne terheljék betanult szólamok.

Leggyakoribb óvodai ünnepek: Mikulás, adventi készülődés, karácsony, farsang, húsvét, anyák napja, gyermeknap, évzáró.

 

Az ünnepek kiválasztásában, megszervezésében a gyermekek életkori sajátosságait kell szem előtt tartani. A gyerekek érdeklődése, az óvoda kialakult hagyományai, a szülők igénye, az óvoda környezeti sajátosságai határozzák meg őket.

 

           Az óvodai dajka szervezési feladatai

Az ünnepeket MINDEN ESETBEN NAGYTAKARÍTÁS ELŐZZE MEG.

Vegyen részt az előkészületekben: bevásárlás, takarítás, csoportszoba feldíszítése (fontos betartani a baleset-, és tűzvédelmi előírásokat), gyerekek által készített ajándékok előkészítése, vendégek fogadása, megfelelő helyre való irányítása.

Nemcsak a gyerekek öltöztetésében segít, hanem saját maga is ünneplőbe öltözik.

Ha szükséges, a gyermekek felügyelete az ünnepség alatt. Ha a gyerekek szerepelnek, segítse az óvónő munkáját, adagolja az eszközöket, megigazítja a gyerekek ruháját, ha kell, papír zsebkendőt ad nekik, szükség szerint megteríti az asztalokat, tányérra teszi az ennivalót, elkészíti az italt.

 

Az ünnepség után a takarítás, rendrakás következik. Ügyeljen arra, hogy csak akkor kezdjen hozzá, amikor az utolsó vendég is elment.

 

 

         Intézményen kívüli programok az óvodában

Séta, kirándulás, uszoda, bábszínház...stb.

A dajka feladata ilyenkor a gyerekek öltözködésének segítése, uzsonna, sportszerek szállítása, segítség a buszról le- és felszállásnál, utazási szabályok betartatása. Segít a gyerekek felügyeletében, bekapcsolódhat játékukba, de nem szabad megfeledkeznie arról, hogy megosztott figyelemmel észre vegye, hol van rá szükség. Felhívhatja a gyerekek figyelmét a természet szépségeire, védelmére. A kirándulás végén ellenőriznie kell a gyerekek ruháját, össze kell gyűjtenie az eszközöket és szedje össze a szemetet.

Lényeges a kiránduló helyszín bejárása – amivel megbízhatja az óvónő: mivel lehet megközelíteni, milyen baleseti források vannak (szikla, út, tó, stb), árnyékos, pihenésre alkalmas hely van e, kézmosás, wc lehetőség, ivóvíz található e, hirtelen eső esetén beálló hely van e.

 

          Segítségnyújtás a szervezési feladatokban, segítségnyújtás a lebonyolításban, felügyeleti kötelezettség:

A gyerekek különböző óvodán kívüli programokon vesznek részt az év során. A balesetvédelmi előírásokat ilyenkor fokozottan be kell tartani. A közlekedési szabályokra fel kell hívni a gyerekek figyelmét, a viselkedési szabályokat ismertetni kell velük, nem egyszerre zúdítjuk rájuk ezt a sok szabályt, hanem mindig a megfelelő helyen. Fontos betartani, hogy a kíséretben 10 gyerekhez 1 felnőtt szükséges. Vegyenek igénybe szülői segítséget.

 

          Vásárlás az óvoda számára

A programtól függően a bevásárlást a dajkának kell lebonyolítani. Fel kell vennie az előleget, majd megbeszélni, hogy mit lehet ezért vásárolni. Az anyagokról számlát kell kérnie, be kell mutatnia a vásárolt árut, és el kell számolnia a pénzzel. A számlát le kell adnia a megbízójának.

 

          Az úti csomag tartalma, összeállítása

Kirándulás esetén megveszi az úti csomagot, vagy összekészíti azt. Olyan ennivalónak kell benne lenni, ami nem romlandó. Gondoskodnia kell papír zsebkendőről, elsősegélycsomagról, WC-papírról, innivalóról. Minden gyerek számára eldobható poharat és papírtörlőt biztosítson. Az úti csomagba gyümölcs legyen, legjobb az alma. Ügyelnie kell arra, hogy az időjárásnak megfelelően, rétegesen öltözködjenek a gyerekek, kényelmes zárt cipőben legyenek, és esőkabát legyen náluk.

 

 

 

Asztali nézet