G Y Ö N G Y F Ü Z E T E K 2 0 2 2
17. tétel
A bölcsőde és az óvoda udvara
Mutassa be a biztonságos bölcsőde és óvodaudvar sajátosságait,
valamint a dajka feladatait az udvar biztonságának fenntartásában!
kulcsszavak:
az udvar kialakításának követelményei
növények az udvaron
hinták, csúszdák, mászókák
a homokozó ápolása
az udvar rejtett veszélyei
Bölcsődében, és óvodában is nagy hangsúly helyeződik a gyermekek légfürdőzésére, a szabad friss levegőn tartózkodás idejének növelésére. A szabad játék, az ingergazdag tevékenység lehetősége a mozgásfejlődés kezdeti szakaszában és kisgyerekkorban elengedhetetlen. A játszóterek berendezése, fizikai struktúrája hatással van a gyerekek viselkedésére, gondolkodására, kreativitására, egyéb pszichológiai funkcióik (észlelés, tájékozódás stb.) fejlődésére, illetve társas életük megfelelő alakulására.
A bölcsődei és óvodai udvar kialakításának feltételeit jogszabályok határozzák meg.
Bölcsőde: az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet {továbbiakban: OTÉK} előírásait kötelezően kell alkalmazni és az MSZ 24210 szabványt – a nevelési intézmények tervezési előírásai 1. rész: Bölcsődék – szükséges figyelembe venni.
Óvoda: 363/2012. (XII. 17.) Korm. rendelet az Óvodai nevelés országos alapprogramjáról:
Az óvodának rendelkeznie kell a pedagógiai program megvalósításához szükséges tárgyi feltételekkel. Az óvoda épületét, udvarát, kertjét, berendezését oly módon kell kialakítani, hogy az szolgálja a gyermekek biztonságát, kényelmét, megfeleljen változó testméretének, biztosítsa egészségük megőrzését, fejlődését. Tegye lehetővé mozgás- és játékigényük kielégítését, és a gyermekeket harmóniát árasztó színekkel, formákkal, anyagokkal vegye körül. A gyermekek által használt tárgyi felszereléseket számukra hozzáférhető módon és a biztonságukra figyelemmel kell elhelyezni. Az óvoda egyidejűleg biztosítson megfelelő munkakörnyezetet az óvodai munkatársaknak, teremtsen lehetőséget a szülők fogadására.
Az udvar és a játékok biztonságossága nemcsak felhasználói, hanem környezetpszichológiai szempontból is kiemelten fontos elvárás. Ha nem biztonságos, folyton sérüléseket szerez a gyerek, vagy ügyetlenséget él át, nagyon rossz hatású lehet a későbbi eligazodásra a fizikai és a társas világban (tájékozódás, eszközök kezelése stb.). Ebből a szempontból nem megfelelő például a betontalaj és -szegély a homokozó környékén, illetve a játékszerek alatt, hiszen a beton nagyon kemény, és ha a gyerekek elesnek, a betonon komoly sérülést szerezhetnek.
Az óvoda udvara ugyanolyan élettér a gyermeknek, mint a csoportszoba, épp ezért fontos, hogy tiszta, rendezett, virágos-esztétikus, és balesetmentes legyen.
Az udvart úgy kell kialakítani, hogy
Az ilyen megoszlás a gyermekek játékához, mozgásfejlesztéséhez, illetve a tartós szabadban tartózkodáshoz elengedhetetlen. Elvárás, hogy minden játék az Európai Unió szabványainak megfelelő, esztétikus, biztonságos, és a gyermekek életkorának megfelelő nagyságú legyen.
Az udvar részei:
Hogyha nincsen kertész (karbantartó):
Az udvar gondozása, tisztítása nagy részben a dajka feladata
Fűnyírás, virágültetés és gondozás, folyamatos locsolás, portalanítás, takarítás, gereblyézés
Sövénynyírás, fák metszése – szakember!
Növények az udvaron
A Kert kialakításának egyik legfontosabb eleme a növények kiválasztása. Ha gyermekek is használják a kertet, igyekezzünk kerülni azokat a növényeket, amelyek a gyerekekre veszélyt jelentenek.
Ezeket kerüljük:
Tüskés, szúrós cserjéket, bokrokat nem szerencsés választani, ám ha mégis, elkülönítve ültessük őket, így a gyerekek maguktól elkerülik. A gyomok között is vannak szúrósak – persze nem kell mindentől óvni a gyerekeket, a nagyobbacska lurkóknak elég, ha megtanítjuk, a csalán csíphet, a rózsabokor megszúrhat.
Mivel sajnos egyre többen lesznek már gyerekkorban allergiások, a nagy pollentermelő növényeket mindenképp távolítsuk el a gyerekek mellől. Kiemelten fontos, hogy a gyerekek ne szedhessenek mérgező bogyókat, és ne egyék meg egy babazsúr keretében. Mérgező bogyójú növény a legtöbb díszcserje, pl.: a berkenye, a fagyal, a tiszafa, a tuja, vagy a kecskerágó. Mérgező növények továbbá a borostyán, a vadszőlő, a hó- illetve a gyöngyvirág, a mák, a kutyatej valamint a gyűszűvirág.
Figyelni kell arra, hogy